Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı olun

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı olun

32
0
PAYLAŞ

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşı olun

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşı olun

TFF Premier Lig takımlarından Kocaelispor’un 62 yaşındaki teknik direktörü Akçay, Nisan ayında yapılan test sonucunun pozitif çıkmasının ardından önce Kocaeli’nde ardından Trabzon’da solunum sıkıntısıyla hastaneye kaldırıldı.

Bu dönemde ciddi akciğer hasarı ile başvuran Akçay, solunum sistemine ve kalp-akciğer makinesine (ECMO) bağlı yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

3 aylık zorlu bir tedavi sürecinin ardından Kovid-19’dan kurtulan Akçay, yeniden ekibine döndü.

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşı olun #1

“AŞIYI YAPTIRIN”

Şu anda fizik tedavi, nefes egzersizleri ve ilaç kullanmaya devam eden Akçay, insanları aşı olmaya ve tedbirlere harfiyen uymaya çağırdı.

Hastanelerde tedavi gördüğü sırada yaşadıklarını AA muhabirine gözyaşları içinde anlatan Mustafa Reşit Akçay, 1 Nisan’da Kahramanmaraşspor ile oynanan deplasman maçından sonra şehre döndüğünde yorgun hissettiğini ve ölçülen doygunluğunun (kandaki oksijen doygunluğu) düştüğünü söyledi. kritik oranda.

Akçay, kulüp yetkililerinin kendisini hastaneye gitmeye ikna etmek için eşini aradığını ve Trabzon’da bir doktor arkadaşıyla telefonda konuştuğunu söyledi.

“Hasta olduğum ve hastaneye gitmem gerektiği gerçeğiyle yüzleşemedim. Doktor arkadaşımın tavsiyesi üzerine sağlık kuruluşuna talepte bulundum: ‘Entübe olacaksın, hemen hastaneye git’. Yoğun bakım ünitesinde sıra var. Beni yoğun bakım odasına aldılar. Orada 1 ay kaldım. ECMO makinesine girdim. Ölümle karşılaştım, 6-7 gün böyle geçti, hiçbir şey hissetmeden… Akciğerlerimin makineye bağlı olduğu bir ECMO makinesinden çıktım, ölümle karşılaştım, her 10 kişiden biri hayatta kaldı.”

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşı olun #2

“AŞI GÜNÜMÜ BEKLİYORUM”

Akçay zor bir süreç geçirdiğini söyledi. “Haydi kendin yıkanamıyorsun, başka biri altını temizliyor, yazık yoğun bakımda bebek maması yedin. Basit bir durum değil lütfen aşı ol. Kolay değil. Dışkını çıkarıyorsun, başkaları geliyor. , çıkmıyor. Neden onlarla yüzleşmek istiyorsun? Git aşı ol şimdi. Aşı günümü bekliyorum, gün sayıyorum.” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANI ‘SEN YE, BEN TEMİZLEYİM’ DEDİ”

Akçay, yoğun bakımda kaldığı süre boyunca uzun süredir yemek yemediğini, görevlinin kalçasını temizlemesinden utandığını kaydetti.

Bir sağlık uzmanı “Neden yemiyorsun? Yoksa buradan çıkamaz mısın? Akçay, şunları kaydetti: Sağlık çalışanımız “Sen ye, yap, ben temizleyeyim” dedi. çok mu güzel Bu şahsı anmak ve teşekkür etmek boynumuzun borcudur. Ve dediğini yaptım, yedim. Oradan çıkamadım. Aşı ol kardeşim neden? “Bir başkasını incitmek, başkasının hayatıyla kumar oynamak kötü. İnsanların yaşama hakkı senin kaprislerine bağlanamaz. “Özgürüm.” dedi. İnsanları incitirsen, ne özgürlüğü? dedi.

Akçay, Kovid-19 ve buna bağlı hastalıklar nedeniyle yaklaşık 100 gün hastanede yattığını belirterek, şunları kaydetti: “Lütfen yapma. Şimdi aşı olmazsan ve bu hastalığa tekrar bulaşırsan yazık değil mi? Şimdi üçüncü kez hastaneye gitmem mi gerekiyor? Tanrınızı seviyorsanız aşınızı yaptırın. Bunu başkalarına söyleme hakkını nereden buluyorsun? “ cümleleri kullandı.

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşı olun # 3

KOCAELİSPOR…

TFF 2. Lig play-off finalinde takımı ile Sakaryaspor arasında oynanan maçta yedek kulübesinde oksijen şişesiyle takımını takip ettiğini hatırlatan Akçay, işine aşık olduğunu söyledi.

Bazı anları yaşamayanların pişman olduğunu ifade eden Akçay, o gün kadrosuyla birlikte olmak istediğini kaydetti.

Güzel ve geniş bir camiada çalıştığını ifade eden Akçay, Kocaelispor’un taraftarları ve şehri ile geleceğe daha iyi baktığını sözlerine ekledi.

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşı olun # 4

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşı olun

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK