Pandemide hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı

Pandemide hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı

7
0
PAYLAŞ

Pandemi sırasında hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı

Uzmanlar, Kovid-19 hastalarının iki günlük yatak istirahati sırasında %2, bir haftalık yatak istirahati sırasında büyük kas gruplarında %10 kas kaybı yaşayabileceğini söylüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Hasan Kerem Alptekin, hastalığın 3-4 haftalık hareketsizlik döneminde kalp hızında ortalama 10-15 atış artışı ve kalp rezervinde azalma olduğunu belirtti.

Alptekin, bu süre zarfında hastalarda insülin direncinin gelişebileceğine, kaslar tarafından insülin kullanımının bozulabileceğine ve kan şekeri düzensizliklerinin oluşabileceğine de dikkat çekti.

Pandemi sırasında hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı #1

“GÜNDE ORTALAMA 750 ADIM KAS KAYBINA NEDEN OLUR”

8 Eylül ‘Uluslararası Fizyoterapi Günü’, Fizyoterapi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Kerem Alptekin şunları söyledi: “Hareketsizliğin insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra, saatlerce bilgisayar karşısında oturmanın omurgaya verdiği yük de gözlenmeye başlandı. İmmobilizasyonun etkilerinin kas, kardiyovasküler, endokrin ve sinir sistemleri üzerinde önemli etkileri vardı. Sadece iki günlük dinlenme ile kuadriseps (uyluk) kas gücünün %2’sinin kaybolduğu, büyük gruplarda ise bir haftalık yatak istirahati bile %10 düzeyinde kas kaybına neden olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca hareketsizlikle birlikte insülin direncinin gelişmesi, insülinin kas kullanımında bozulma ve kan şekerinde düzensizlikler meydana gelir. Dinlenme sadece kas gücü kaybına yol açmaz, aynı zamanda kaslar ve sinir hücreleri arasındaki protein sentezini de olumsuz etkiler. Mitokondrinin (hücreyi oluşturan organellerden biri) işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için direnç, yüksek yoğunluk ve aerobik egzersizin birlikte yapılması gerekir. Çalışmalar ayrıca sadece vücut ağırlığı ile yapılan egzersizin standart ağırlıklarla yapılan egzersizin yerini alabileceğini göstermiştir. Sadece 10 günlük hareketsizlikle bile kas protein yıkımında artış görülürken, günlük 750 adımlık düşük fiziksel aktivite, 2 hafta içinde metabolik ve kas protein sentezinde önemli gerilemelere neden olur. Aksine, 2 hafta boyunca 5.000 adımı aşan orta düzeyde bir fiziksel aktivite, bu kötü sonuçları bu kadar çabuk tersine çeviremez.

Pandemi sırasında hareketsizlik artan kas kaybı #2

“3-4 HAFTALIK HAREKETSİZLİK KALP HIZINI ARTIRIR”

Alptekin, Kovid-19 hastalığı olan kişilerin dinlenme sürelerine de dikkat çekerek, 2 hafta evde dinlenmenin aerobik kapasitede %7’lik bir azalmaya yol açtığını söyledi. Bu durumun etkilerinin 60 yaş üstü kişilerde diğer yetişkinlere göre iki kat daha önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr.Hasan Kerem Alptekin “Daha önceki çalışmalarda 3-4 haftalık hareketsizlik döneminde kalp hızında ortalama 10 ila 15 atımlık bir artış ve kalp rezervinde bir azalma gözlemlendi. Düzenli egzersiz, 20-25 yaşlarında maksimum kas büyüklüğüne ve kuvvetine ulaşmaya yardımcı olur ve aynı zamanda hayatları boyunca düzenli egzersiz yapan elit sporcular, yaşıtlarına göre %30 daha fazla kas kuvvetine sahip olurlar. bir açıklama yaptı.

Pandemi sırasında hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı # 3

“EYLEMSİZLİK İNSAN HAYATININ KESİNTİSİDİR”

Doç. fizyoterapist. Dr. Hasan Kerem Alptekin, günlük aktivitelerin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Evde kapalı olduğumuz zamanlarda çeşitli mobil uygulamaların desteğiyle günlük fiziksel aktivite seviyemizi en az 30 dakika ve daha fazla korumamız gerekiyor. Çünkü hareketsiz yaşam dönemleri insan ömrünün kısalmasına neden olur. Çocuklar ve ergenler de bu dönemi oyunlaştırılmış egzersizlerle daha az sorunla atlatabilirler. Umudumuz, fiziksel aktivitenin en iyi yapıldığı açık havada geçirdiğimiz zamanı aşılarla ve daha az vakayla artırmaktır” dedi. Alptekin, kullandıkları tedavilere de değindi: “Covid-19 sonrası hastaların takibinde fizyoterapist tarafından hedeflenen konular arasında nefes darlığı semptomlarının azalması (akut nefes darlığı), fonksiyon kaybının azalması, olası komplikasyonların önlenmesi, fiziksel koruma fonksiyonları, kaygı ve depresyonu azaltmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek. Akut enfeksiyonun aktif döneminden (7 gün) sonra, özellikle orta ve ileri derecede hastalık durumlarında, sık sık yatak pozisyonları verin ve pozisyon değiştirin, mobilizasyon (hastayı yatakta ve yatağın yanında oturtun, ayakta durmaya çalışın. eğik bir masa ile değişen derecelerde pozisyon), hastalarda yürüme yardımı kullanarak ilerleyici ambulasyon gibi mobilizasyona toleranslı tedavi yöntemleri önerilir.

Pandemi sırasında hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı

Pandemi sırasında hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı

Uzmanlar, Kovid-19 hastalarının iki günlük yatak istirahati sırasında %2, bir haftalık yatak istirahati sırasında büyük kas gruplarında %10 kas kaybı yaşayabileceğini iddia ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Hasan Kerem Alptekin, hastalığın 3 ila 4 haftalık hareketsizlik döneminde kalp hızında ortalama 10-15 atımlık artış ve kalp rezervinde azalma olduğunu belirtti.

Alptekin, bu süre zarfında hastalarda insülin direncinin gelişebileceğine, kaslar tarafından insülin kullanımının bozulabileceğine ve kan şekeri düzensizliklerinin oluşabileceğine de dikkat çekti.

Pandemi sırasında hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı #1

“GÜN ORTALAMA 750 ADIM KAS KAYBINA NEDEN OLUR”

8 Eylül ‘Uluslararası Fizyoterapi Günü’nde Doç. Dr. Hasan Kerem Alptekin şunları söyledi: “Hareketsizliğin insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra, saatlerce bilgisayar karşısında oturmanın omurgaya verdiği yük de gözlenmeye başlandı. İmmobilizasyonun etkilerinin kas, kardiyovasküler, endokrin ve sinir sistemleri üzerinde önemli etkileri vardı. Sadece iki günlük dinlenme ile kuadriseps (uyluk) kas gücünün %2’sinin kaybolduğu, büyük gruplarda ise bir haftalık yatak istirahati bile %10 düzeyinde kas kaybına neden olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca hareketsizlikle birlikte insülin direncinin gelişmesi, insülinin kas kullanımında bozulma ve kan şekerinde düzensizlikler meydana gelir. Dinlenme sadece kas gücü kaybına yol açmaz, aynı zamanda kaslar ve sinir hücreleri arasındaki protein sentezini de olumsuz etkiler. Mitokondrinin (hücreyi oluşturan organellerden biri) işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için direnç, yüksek yoğunluk ve aerobik egzersizin birlikte yapılması gerekir. Çalışmalar ayrıca sadece vücut ağırlığı ile yapılan egzersizin standart ağırlıklarla yapılan egzersizin yerini alabileceğini göstermiştir. Sadece 10 günlük hareketsizlikle bile kas protein yıkımında artış görülürken, günlük 750 adımlık düşük fiziksel aktivite, 2 hafta içinde metabolik ve kas protein sentezinde önemli gerilemelere neden olur. Aksine, 2 hafta boyunca 5.000 adımı aşan orta düzeyde bir fiziksel aktivite, bu kötü sonuçları bu kadar çabuk tersine çeviremez.

Pandemi sırasında hareketsizlik artan kas kaybı #2

“3-4 HAFTALIK HAREKETSİZLİK KALP HIZINI ARTIRIR”

Kovid-19 hastalığı olan kişilerin dinlenme süresine dikkat çeken Alptekin, 2 hafta evde dinlenmenin aerobik kapasitede %7’lik bir azalmaya neden olduğunu söyledi. Bu durumun etkilerinin 60 yaş üstü kişilerde diğer yetişkinlere göre iki kat daha önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr.Hasan Kerem Alptekin “Daha önceki çalışmalarda 3-4 haftalık hareketsizlik döneminde kalp hızında ortalama 10 ila 15 atımlık bir artış ve kalp rezervinde bir azalma gözlemlendi. Düzenli egzersiz, 20-25 yaşına kadar maksimum kas büyüklüğüne ve kuvvetine ulaşmaya yardımcı olur ve aynı zamanda hayatları boyunca düzenli egzersiz yapan elit sporcular, yaşıtlarına göre %30 daha fazla kas gücüne sahip olurlar. bir açıklama yaptı.

Pandemi sırasında hareketsiz kalmak kas kaybını artırdı # 3

“EYLEMSİZLİK İNSAN HAYATININ KESİNTİSİDİR”

Doç. fizyoterapist. Dr. Hasan Kerem Alptekin, günlük aktivitelerin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Evde kapalı olduğumuz zamanlarda çeşitli mobil uygulamaların desteğiyle günlük fiziksel aktivite seviyemizi en az 30 dakika ve daha fazla korumamız gerekiyor. Çünkü hareketsiz yaşam dönemleri insan ömrünün kısalmasına neden olur. Çocuklar ve ergenler de bu dönemi oyunlaştırılmış egzersizlerle daha az sorunla atlatabilirler. Umudumuz, fiziksel aktivitenin en iyi yapıldığı açık havada geçirdiğimiz zamanı aşılarla ve daha az vakayla artırmaktır” dedi. Alptekin kullandıkları tedavilere de değindi: “Covid-19 sonrası hastaların takibinde fizyoterapistin hedeflediği konular arasında nefes darlığı (akut nefes darlığı) semptomlarının azalması, fonksiyon kayıplarının azalması, olası komplikasyonların önlenmesi, fiziksel koruma işlevleri, kaygı ve depresyonu azaltmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek. Akut enfeksiyonun aktif döneminden (7 gün) sonra, özellikle orta ve ileri hastalık durumlarında, sık sık yatak pozisyonları verin ve pozisyon değiştirin, mobilizasyon (hastayı yatakta ve yatağın yanında oturtun, ona ayakta pozisyon vermeye çalışın. eğilebilir bir masa ile değişen derecelerde), hastalarda yürüme yardımı kullanarak ilerleyici ambulasyon gibi mobilizasyona toleranslı tedavi yöntemleri önerilir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK